techniki opisy forum galerie


ON TOP W PIONIE
 

Zasady bezpieczeństwaPRZED AKCJĄ W KANIONIE

Pamiętaj, że optymalna grupa pod względem szybkości poruszania się oraz bezpieczeństwa na trudnych odcinkach linowych powinna liczyć od 3 do 4 osób.

Upewnij się, że uczestnicy są w dobrej kondycji fizycznej, umieją pływać i poradzą sobie na zjazdach. Niewygodnie uczy się zjazdu na linie już w kanionie.

Zbierz komplet informacji o kanionie. Wyposaż się w schemat techniczny. Dowiedz się u lokalnych ekspertów czy ostatnio nic w kanionie się nie zmieniło i twój schemat jest aktualny. Sprawdź czy kanion jest dopuszczony w tym okresie do uprawiania kanioningu przez lokalne władze.

Przeanalizuj schemat techniczny oraz szczegółową mapę okolicy zwracając uwagę przede wszystkim na możliwości opuszczenia kanionu w przypadku nie przewidzianych zdarzeń.

Dobierz odpowiedni sprzęt oraz wystarczającą ilość lin. Pamiętaj o apteczce i zabezpieczonym schemacie technicznym kanionu.

Sprawdź jakie były opady w ostatnich dniach oraz prognozę pogody w lokalnej informacji turystycznej. Dowiedz się czy potok , w który wejdziesz nie jest zasilany ze sztucznego zbiornika. Jeśli tak to kiedy woda jest spuszczana i czy wam nie zagrozi. Nagły przybór wody jest dla kanioningowca największym zagrożeniem.

Prawidłowo zaplanuj akcję w kanionie. Wchodź w kanion z samego rana. Do czasu przewodnikowego dodaj 20%. Działanie po ciemku w kanionie jest bardzo trudne, a najczęściej niemożliwe.

O akcji w kanionie poinformuj kogoś zaufanego, kto w razie czego wezwie pomoc. Ustal godzinę alarmową.

Przygotuj się na niespodzianki.

W KANIONIE

Pamiętaj, że najbardziej doświadczony idzie w kanionie na przedzie. Za nim druga osoba niesie worek z linami. Osoby najmniej doświadczone powinny iść w środku grupy.

Cały czas miej kontakt głosowy i wzrokowy pomiędzy kolejnymi uczestnikami wyprawy.

Kontroluj swoją kondycję, samopoczucie i stan termiczny. Dużym niebezpieczeństwem jest wychłodzenie. Jeśli kanion jest zimny, wychodź na 'suche miejsca' przy każdej okazji i rób rozgrzewki np. pajacyki.

Sprawdzaj stałe stanowiska zjazdowe. Szczególnie narażone są taśmy i pętle z liny. W razie jakichkolwiek wątpliwości wymień na nowe.

Nie zakręcaj "na maxa" karabinka od przyrządu zjazdowego. Uwolnienie się z liny na głębokiej wodzie pod wodospadem musi przebiec sprawnie i szybko.

Zjeżdżając na linie w tradycyjnej ósemce w dużej wodzie wpinaj ją klasycznym sposobem z dodatkowym przepięciem przez karabinek lub "na szybko". Inaczej lina może przewinąć się w "główkę skowronka", zablokuje cię w połowie zjazdu, a wtedy łatwo o utopienie.

Sprawdzaj skoki i tobogany. Pierwsza osoba zawsze powinna zjechać na linie i sprawdzić głębokość wody.

Nigdy nie zdejmuj kasku w kanionie.

Obserwuj zmiany poziomu i jakość wody. Jeśli woda zaczyna płynąć szybciej, mętnieje i zmienia lekko kolor, niesie coraz więcej drobnego materiału, np. igliwia znaczy, że poziom wody podnosi się i należy jak najszybciej opuścić kanion.

O nas

Reklama

Ostrzeżenie