techniki opisy forum galerie


ON TOP W PIONIE
 

Sprzęt do kanioninguSprzęt do poruszania się w kanionach musi spełniać 3 podstawowe warunki: chronić przed temperaturą wody (zwłaszcza w zimnych strumieniach), nie krępować ruchów oraz umożliwić bezpieczne pokonywanie trudności.

Pianka + kombinezon

Strój do kanioningu składa się pianki neoprenowej, najlepiej jednoczęściowej z kapturem, o grubości do 5 mm, kombinezonu zewnętrznego oraz bielizny osobistej. W cieplejszych strumieniach i upalnej pogodzie pianka może być z krótkim rękawem i krótkimi nogawkami (uwaga na obtarcia skóry). Można oczywiście poruszać się w samej piance, aczkolwiek zewnętrzny kombinezon dakronowy zabezpiecza piankę przed szybkim zużyciem. Bielizna osobista powinna być z włókien sztucznych, najlepiej chlorofibrowa, by nie stanowiła zimnego kompresu na ciele. Skarpetki neoprenowe poleca się o grubości 2-3mm.

Buty

Do kanionu wystarczą zwykłe buty sportowe, najlepiej nieco luźniejsze, tak żeby zmieściła się stopa ubrana w neoprenową skarpetkę. Należy zwrócić uwagę, aby podeszwa była sztywniejsza i lepiej trzymała na mokrej skale. Można kupić specjalne buty do kanioningu np. firmy Five Ten - za kostkę, ze specjalną podeszwą i wkładką neoprenową.

Uprząż + lonża

W kanionach używa się specjalnych uprzęży do kanioningu, z tylną osłoną na piankę, szybką regulacją pasa oraz stalowym uchem do wpinania przyrządu zjazdowego. Do asekuracji na eksponowanych stanowiskach zjazdowych lub trawersach służy lonża z karabinkiem. Czasami, w trudnych kanionach, trzeba mieć nawet dwie lonże. Lonża powinna być z liny dynamicznej o średnicy co najmmniej 9 mm, wpiętej do stalowego ucha uprzęży, na drugim końcu znajduje się karabinek zakręcany. Poleca się również stosowanie lonży z absorberem firmy Petzl - Energica lub lonży Spelegyca.
Nie należy stosować tradycyjnych uprzęży wspinaczkowych ze względu na szybkie namakanie materiału, z którego są wykonane oraz szybsze zużywanie się.

Przyrząd zjazdowy

Do zjazdu na linie używa się "ósemki". Głównie ze względu na łatwość i szybkość obsługi, zwłaszcza pod wodą. Ósemkę wpina się do uprzęży karabinkiem osobistym typu HMS. (patrz techniki kanioningu). Firma Petzl niedawno wypuściła nowy model ósemki o nazwie Pirana. Różni się ona od tradycyjnej możliwością wpięcia liny na 3 sposoby, różniące się siła hamowania.

Kask

Podstawowy element chroniący głowę w kanionie. Może to być dowolny kask z atestem UIAA, wykorzystywany we wspinaczce lub jaskiniach. Dobrze jeśli ma dziury, którymi woda może swobodnie przepływać w trakcie zanurzenia.

Lina

Do zjazdów używa się specjalnych lin kanioningowych, które mają rdzeń polipropylenowy, a koszulkę poliamidową. Dzięki takiej budowie są one wystarczająco wytrzymałe, lekkie i nie toną. Najczęściej stosowane średnice to 10 mm, zazwyczaj w kolorach jaskrawych np. pomarańczowym lub żółtym. Wybierając się do kanionu należy mieć dwa razy dłuższą linę od najwyższego progu lub kaskady, którą napotkamy. Należy też zawsze mieć ze sobą linę awaryjną.Worek

Do transportu lin, sprzętu asekuracyjnego i innych rzeczy służy worek, najlepiej z odpornego na zniszczenie PCV. Powinien mieć szelki do noszenia na plecach, uchwytem do wpięcia karabinka i dziurami w dnie do wylewania wody.Dodatkowy sprzęt, który należy zabrać do kanionu

scyzoryk kanioningowy, np. firmy Petzl ze specjalnym systemem otwierania i dziurką na wpięcie karabinka

kserokopię schematu technicznego kanionu z zaznaczonymi 'ucieczkami'

poignee - pomocne przy ściąganiu liny

dodatkowy przyrząd zjazdowy

maska do nurkowania

zestaw pierwszej pomocy, najlepiej w puszce, bidonie lub beczce wodoszczelnej i niezatapialnej:

- apteczka medyczna
- 2 folie ratownicze NRC
- lampa czołowa
- świeczki i zapałki wodoodporne
- batoniki wysokoenergetyczne
- tabletki oczyszczające wodę tzw. purification tablets
- zestaw bluzy i kalesonów z materiału typu rhovylon
- telefon komórkowy z opisem (nr PIN oraz nr tel. do służb ratowniczych)
- gwizdek
- repsznur do ewentualnego wezla samozaciskowego

zestaw ratowniczy do działań linowych:

- dodatkowa lina , dwa razy dłuższa niż najwyższy opisywany zjazd w kanionie
- dwa karabinki zakręcane
- dwie pętle z taśmy
- dwa przyrządy zaciskowe z pętlą do nogi
- bloczek z blokadą np. pro traxion lub mini traxion firmy Petzl
- 4 karabinki zakręcane i dwa jednakowe karabinki niezakręcane, identyczne - możliwość skorzystania z gardy
- 4 pętle z taśmy

Sprzęt specjalny

Gdy wybierasz się do kanionu rzadziej "chodzonego" lub eksplorujesz dziewiczy potok, powinieneś zabrać ze sobą trochę więcej sprzętu. Prawdopodobnie trzeba będzie dobić lub wzmocnić punkty zjazdowe. Warto też zrobić schemat trudności technicznych kanionu. W takich akcjach wymagane jest duże doświadczenie i umiejętności wszystkich uczestników w grupie. Oto co przede wszystkim warto jeszcze wziąć:
- nadmiar lin kanioningowych odpowiednio do wyliczonej deniwelacji kanionu i spodziewanych kaskad
- zestaw do osadzania punktów zjazdowych, np. spitownica, młotek, kotwy rozporowe - tzw. spity, plakietki, klucz do plakietek oraz kilka pętli z taśmy
- dodatkowe zestawy przyrządów do wychodzenia po linie
- lina wyskalowana np. co 5 metrów, oznaczona plastrem lekarskim, by można było pomierzyć wysokości progów i kaskad
- notes i ołówek wodoodporne
- kompas

O nas

Reklama

Ostrzeżenie